2.11.2016

Kníratý listopad byl zahájen v Klubu Na Rampě

Listopad je měsícem ve znamení knírů. Je tomu tak již od roku 2003, kdy v Austrálii vznikly počátky charitativní kampaně Movember. Při ní si muži po celém světě nechávají narůst knír, který je v tomto období symbolem podpory boje proti rakovině prostaty.

Samotný název Movember vznikl jako odvozenina z anglických slov „moustache“ a „November“, tedy ze dvou základních indicií spojených právě s tímto hnutím. Knír je totiž, oč tu v listopadu běží! Kampaň vznikla na podporu výzkumu a prevence rakoviny prostaty. Za tento povedený nápad můžeme poděkovat australské partičce nadšenců, která se sešla v melbournské hospodě a nad zlatavým mokem začala debatovat na téma charit zabývajících se zdravím žen. Tito chlápci přišli se závěrem, že chtějí charitu, která se bude věnovat i jejich zdraví. Není tedy divu, že z toho vzešel pro někoho možná až bizarní nápad - boj knírem proti rakovině prostaty. Světe div se, ale ono to funguje opravdu perfektně!

Dnes je Movember celosvětově uznávanou kampaní. Jsou do něj zapojeny známé osobnosti, politici i sportovci, mezi které se řadí například Jakub Kohák, Vavřinec Hradílek nebo Karel Šíp. Mezi ženami je známou propagátorkou Movemberu snowboardistka Eva Samková, která měla knír namalovaný i při finálové jízdě na olympijských hrách v Soči, prý jí nosí štěstí, uvedla. Příprav na letošní ročník se již tradičně chopil i jablonecký Klub Na Rampě, kde se v poslední říjnový podvečer sešli příznivci tohoto hnutí, takzvaní Mo Bros a Mo Sistas. Večer však patřil zejména mužům. Ti se totiž dle pravidel Movemberu nechali oholit, aby mohli od prvního listopadu začít pěstovat svůj knír. Zde bych rád zdůraznil, že knír se musí pěstovat opravdu na novo od začátku měsíce. První pán na holení, druhý, třetí, čtvrtý a dál nikdo? Tak jdu do toho také. Ve chvíli, kdy usednu na křeslo, přechází mě smích. Všichni v sále upírají zrak právě na mě, vousáče loučícího se se svou pýchou. Po pár minutách mám tvář holou jako miminko. V duchu si říkám, že za rok se to obejde i bez toho divadla a v rámci Movemberu se oholím v klidu a teple domova.

Pokud někoho zajímá, proč je celá kampaň zrovna o knírech a jestli už pár vousů pod nosem někoho vyléčilo, tak mohu konstatovat, že o tom to vlastně ani tak docela není. Knír je pouze šikovně zvoleným nástrojem, který má upoutat pozornost okolí a odstartovat debatu o celé problematice. Jelikož jsem do Movemberu zapojen již asi čtvrtým rokem, tak z vlastní zkušenosti vím, že knír opravdu funguje jako skvělý poutač pozornosti.

Jabloneckou kampaň Movemberu pořádá Jablonecké kulturní a informační centrum ve spolupráci se Svazem jabloneckých bohémů a Klubem Na Rampě. V listopadu se tak můžete těšit na pestrý hudební program, při kterém zahrají kapely Wohnout, Hudba Praha, Zrní a další. Celý program vyvrcholí na konci měsíce vyhlášením těch nejdelších, nejzajímavějších či jiným způsobem nejlepších knírů na Movember Rockové Horečce, kam se osobně přijdu podívat a utkat se o titul nejlepšího „kníráče“ s ostatními soky.

Každý, koho tato problematika oslovila, může přispět na účet č. 115-3252900287/0100 nebo se může stejně jako minulý rok zapojit do dražby originální kytary postavené Ondřejem Liškou. Výtěžek bude věnován na zdravotnické přístroje a prostředky spojené s léčbou rakoviny prostaty v jablonecké nemocnici.

ve spolupráci s Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s.

Ohlédnutí za jabloneckým Movemberem 2015 zde.

 

nahoru

© Copyright 2013 Petr Zbranek. Všechny fotografie jsou chráněny autorským zákonem, jejich kopírování, publikování či jakékoli komerční užití je možné pouze se souhlasem autora!