1.11.2015

Kryštof? Prostě úlet!

Poslední říjnový večer zavítala do Liberce skupina Kryštof v rámci svého halového turné k albu Srdcebeat. A stručně řečeno, jedna pecka za druhou. Akce nabitá energií, efekty a bůh ví čím, ale především skvělou hudbou. Starší ale i nové neotřelé songy rozpohybovaly téměř všechny a vrcholkem večera byl létající Richard Krajčo, který se tu a tam vznášel nad vyprodanou arénou.

Sobotní večer s sebou táhne únavu za celý týden a představa měkkých peřin se zdá mnohem lákavější než dvouhodinové postávání na koncertě. Při vstupu mě odrazuje spousta lidí, vzápětí se však dostávám na dohled pódia a už v tu chvíli, kdy je na scéně předkskokanka Lenny, mě vtahuje atmosféra a brzy i pohlcuje nakažlivá nálada obecenstva.

Pod pódiem se tísní stovky fanoušků pohupujících se do rytmu písní, užívajících si každou vteřinu a nadšeně očekávajících hlavní hvězdu večera.

A již po chvilce pronikají mezi natěšenými fanoušky první tóny. V jevišti to zašumí a hit Cesta odstartuje výborný koncert. Upřené oči diváků sledují každý krok zpěváka, který se zjeví mezi nimi a míří k pódiu. Fanoušci vykřikují známé texty a občas jejich hlasy zcela splynou se skupinou. Bombastický energetický výstup je doplněn úžasnými vizuálními efekty, všemožné barvy a tóny dotváří skvělou podívanou. Někdy člověk ani neví, na co se zaměřit dřív. Jestli sledovat světelnou projekci nebo hledat po aréně všechny členy skupiny, kteří rozhodně nepůsobí strnule, ale jsou rozptýleni i po předsunutém pódiu a tak se dostávají lidem doslova na dosah. Na scéně se dokonce znovu objevuje Lenny po boku Richarda a společně zpívají dva hity, což vynáší skvělý večer ještě výš.

Díky bezprostřednímu přístupu Richarda Krajča k publiku není večer jen skvělou kulturní záležitostí, ale i zábavou protkanou mnoha vtípky. Když se poprvé vznáší nad hlavy diváků, ozývá se bouřlivý jásot a i vstupy mezi písničkami mají pořádnou šťávu. Jindy zas přivítá na pódiu mladého hiphopera, který náhle vyklouzne ze svého oblečení a vzápětí se proměňuje v baleťáka. Zde nám Richard odhaluje střípky své minulosti, kdy byl vyloučen z ostravského baletu poté, co přibral na váze a měl dle vlastních slov 'malé a tlusté nohy'. Po příchodu Lenny na pódium pro změnu exceloval Krajčo drobným dárkem v podobě růženínu určeného mladé zpěvačce, který nakonec daroval malé holčičce. Růženín však byl krásnou vzpomínkou, kterou si mohla káždá žena po skončení koncertu odnést s sebou domů. Kdo ví, kolik z nich byli muži. Jediným snad zanedbatelným mínusem bylo porušení slibu, který Richard údajdě dal své matce. "Už nebudu na koncertech plavat," prohlásil. Vzápětí se však nechal vyburcovat publikem, kde zejména kluci vykřikovali "Pojď, pojď!" a po chvilce již bylo jeho tělo unášeno nespočetným množstvím rukou. A tak si šťastní jednotlivci na celebritu i sáhli.

Dle výrazů v tvářích je jasné, že na tomto koncertě si každý přijde na své. Mladší i starší posluchači vypadají naprosto unešeni, jak starými hity, tak zcela novými songy.

Myslím si,  že Srdcebeat tour si určitě u mnoha z diváků vydupalo místo mezi předními příčkami nejlepších koncertů. Kryštof tak potvrdil, že si zaslouží být jednou z nejoblíbenějších českých kapel.

autor: Denisa Albaniová

nahoru

© Copyright 2013 Petr Zbranek. Všechny fotografie jsou chráněny autorským zákonem, jejich kopírování, publikování či jakékoli komerční užití je možné pouze se souhlasem autora!